FOTOWOLTAIKA

Czym jest fotowoltaika?

No właśnie przez niektóre osoby często nazywana „fotowltaniką”. Krótko mówiąc jest to potoczna nazwa zestawu służącego do produkcji energii elektrycznej, którą to konsumujemy na własny użytek. Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej to: moduły fotowoltaiczne nazywane też panelami oraz falownik, którego inna nazwa pochodząca z języka angielskiego to inwerter. Dodatkowo dochodzi system montażowy w zależności od miejsca montażu (dach budynku lub grunt), okablowanie oraz uziemienie i odpowiednie zabezpieczenia AC/DC. Bardzo często instalacja fotowoltaiczna mylona jest z kolektorami słonecznymi, które służą tylko do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Korzyści z fotowoltaiki?

Czyste powietrze

Fotowoltaika jest ekologicznym rozwiązaniem, wchodzącym w skład OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Oszczędności

Instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu 7 – 10 lat w zależności od jej eksploatacji i zapotrzebowania klienta na prąd.

Własny prąd

Po zwróceniu się kosztów inwestycji w fotowoltaikę, prąd mamy za darmo. Płacimy jedynie za utrzymanie Łącza z energetyką (12 zł/msc)

Niezależność

Nowe regulacje prawne pozwalają nam na to, by w korzystny sposób rozliczać się z zakładem energetycznym.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez odbicie fotonów od powłoki wewnątrz ogniwa. Wytwarzany prąd stały przepływa do inwertera, gdzie przetwarzany zostaje na prąd zmienny.
Wytwarzana za pomocą fotowoltaiki energia elektryczna może być wykorzystywana na bieżąco przez gospodarstwo domowe lub magazynowana. Nadwyżki prądu mogą zostać oddane do zakładu energetycznego i w razie potrzeby wykorzystane w tym samym roku rozliczeniowym.

Zależnie od struktury i technologii produkcji, wyróżniane są ogniwa fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne.

Ciągły wzrost cen energii i paliw sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest coraz bardziej opłacalna. Sprzyjają jej również dostępne dofinansowania oraz możliwość przekazywania wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. W czasie większego zapotrzebowania na energię, inwestor może ją swobodnie odebrać, co wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd.

Najczęściej zadawane pytania

Nie ma minimalnego czasu wynajmu, jednak nie wynajmujemy na godziny.

Proces realizacji